Make your own free website on Tripod.com

REZULTATE SI ACTIVITATI

An de an elevii scolii noastre obtin rezultate bune si foarte bune la olimpiade si concursuri .
Amintim aici cele mai importante rezultate din anul scolar 2004/2005 :

LIMBA ROMANA:

•  premiu II si o mentiune la etapa judeteana a olimpiadei ;
  •  premiu II , 2 premii III si 5 mentiuni la concursul judetean „MIHAI EMINESCU”

RELIGIE:

•  premiu II la etapa judeteana a olimpiadei ;

MATEMATICA:

•  premiu III la concursul interjudetean  „GHEORGHE VRANCEANU” – proba individuala;
  • premiu II la concursul national „VRANCEANU – PROCOPIU” ;
  •  premiu II , 2 premii III si 7 mentiuni la etapa judeteana a olimpiadei;
  • 2 mentiuni la Concursul interjudetean „Memorial Mircea Costeniuc” – Piatra Neamt ;
  • o mentiune insotita de diploma de excelenta la concursul interjudetean al Centrelor de Excelenta Moldova ;
  • 32 elevi, din cei peste 250 participanti , au obtinut mai mult de 100 puncte la concursul de matematica aplicata „CANGURUL” 2005.

FIZICA:

•  premiu I si 3 mentiuni la etapa judeteana a olimpiadei ;
  •  premiu I la etapa nationala a olimpiadei ;
  •  premiu I insotit de diploma de excelenta la concursul de fizica O din cadrul CRTCP – Iasi .

CHIMIE:

•  premiu II si o mentiune la etapa judeteana a olimpiadei ;
  •  premiu II la concursul judetean de chimie „RALUCA RIPAN”
  •  premiu I la concursul national de  chimie „RALUCA RIPAN”
  •  premiu III la etapa zonala a concursului Chimexpert

BIOLOGIE:

• 4 mentiuni la etapa judeteana a olimpiadei ;
  • mentiune la etapa judeteana a concursului „ SANITARII PRICEPUTI”

GEOGRAFIE:

• o mentiune la etapa judeteana a olimpiadei;

MUZICA:

• o mentiune la faza nationala a festivalului concurs international „MICUL PRINT”.
  •  premiu II si 3 premii de excelenta la concursul de interpretare artistica „GYMNASIUM”.

ED.FIZICA:

• locul I la concursul judetean de minifotbal;
  • locul I la etapa pe zona – minifotbal .
  • locul II la handbal fete cupa „ D.STURDZA” –Iasi ;

Alte acivitati :

• In scoala noastra functioneaza un cerc „ORIGAMI” condus de invatatoarele : CRISTEA MIHAELA si DASCALU MONICA .
  • La etapa pe municipiu la concursul cu tematica rutiera „EDUCATIA RUTIERA  –  EDUCATIE PENTRU VIATA” 2005 scoala noastra a obtinut premiul IV .
  • La etapa pe municipiu a concursului cu tematica rutiera „DESENAM , NE JUCAM , CIRCULATIE –NVATAM” 2005 am obtinut premiul I ;
  • La concursul de limba si literatura romana „COPILARIA SI JOCUL” scoala noastra a obtinut un premiu I si un premiu II .

In anul scolar 2005-2006 scoala noastra se remarca prin rezultatele obtinute la concursurile desfasurate pana acum:

• Mentiune - clasa a VIII a - la concursul interjudetean de matematica "GHEORGHE VRANCEANU"
  • Locul III -  clasa a VII a – la concursul national de matematica – fizica „VRANCEANU – PROCOPIU”
  • Locul II  - clasa a VIII a – la concursul national de matematica – fizica „VRANCEANU – PROCOPIU”